DOLAR 31,0002 0.28%
EURO 33,5072 0.16%
ALTIN 2.021,920,51
BITCOIN %
Ankara
10°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

108 okunma

Aylin Cesur’dan Bakan Koca’ya: “6 Yaşındaki Kızın Irzına Geçmek Nedir, Bir Hekim Olarak Burada Anlatın Sayın Bakan, Siz Anlatın”

ABONE OL
11 Aralık 2022 13:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, TBMM Genel Kurulu’nda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Ben millet adına soruyorum, babasının öpmeye kıyamadığı ana kuzusu kızlarımız adına soruyorum, yavuklusuyla yuva kurmayı hayal eden genç kızlarımız adına soruyorum. 6 yaşında bir beden kaldırır mı bu zalimliği sayın Bakan? Bir hekim olarak soruyorum. Siz, Sağlık Bakanı’sınız, gelin buraya, bugün burada, 6 yaşındaki kızın ırzına geçmek nedir, bir hekim olarak burada anlatın sayın Bakan, siz anlatın, Türkiye Cumhuriyeti’nde sağlığın en tepesindeki kişi olarak anlatın bunu” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın bütçeleri görüşülüyor. Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ın İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’e yumruklu saldırısını kınadı. Cesur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya dönerek şunları söyledi:

“Sağlık Bakanı olarak TBMM’de yaşanan böyle bir hadisede gerek TBMM revirindeki ilk müdahaleyi yapan personelden gerek gittiğimiz hastanenin yönetiminden bilgi aldınız mı? Eğer aradı ve aldıysanız, ventriküler taşikardi denilen ve müdahale edilmezse dakikalar içinde kişinin hayatını kaybedeceği bir hadiseyi öğrendiyseniz neden bir açıklama yapmadınız ve bizim açıklamamızı ‘yalan’ diye duyuran bu saldırının sahibinin beyanının doğru olmadığını kamuoyuyla neden paylaşmadınız? Eğer hastaneyi aramadıysanız ve bilgi almadıysanız, şimdi öğrendiyseniz kardiyoversiyonun ne denli hayati bir müdahale olduğunu, hadisenin oluştuğu bu yüce kurumda, tam da olduğu bu yerde sağlığın en yetkili kişisi olarak Türkiye Cumhuriyeti’nde biraz sonra buradaki konuşmanızda açıklamanızı bekliyorum.”

“6 YAŞINDAKİ KIZIN IRZINA GEÇMEK NEDİR, BİR HEKİM OLARAK BURADA ANLATIN SAYIN BAKAN, SİZ ANLATIN”

Cesur, Bakan Koca’ya, “6 yaşında bir küçük kızın kör vicdanların dahi kahrolduğu hikayesi. Bu alçaklığa sebep olan insanlık müsveddesi bedenlere, olanlara kılıf bulmaya çalışan vicdan yoksunlarına, sorumlu bedenlerine zırh örenlere ve hukuk devleti Türkiye’nin yemin etmiş ahlaklı savcılarına, vicdanını satmamış kudretli yargıçlarına sesleniyorum: Bu alçaklık, vahşet son bulmalıdır ve bulacaktır da yalnız, şunu belirtmek lazım, ‘Kenarı Dicle’de bir kurt kapsa koyunu, gelir de adli ilahi Ömer’den sorar onu.’ Evet, sorulmalıdır da. Ben millet adına soruyorum, babasının öpmeye kıyamadığı ana kuzusu kızlarımız adına soruyorum, yavuklusuyla yuva kurmayı hayal eden genç kızlarımız adına soruyorum. 6 yaşında bir beden kaldırır mı bu zalimliği sayın Bakan? Bir hekim olarak soruyorum. Siz, Sağlık Bakanı’sınız, gelin buraya, bugün burada, 6 yaşındaki kızın ırzına geçmek nedir, bir hekim olarak burada anlatın sayın Bakan, siz anlatın, Türkiye Cumhuriyeti’nde sağlığın en tepesindeki kişi olarak anlatın bunu” sözleriyle çağrı yaptı.

“BEN SIRF BU YÜZDEN SİYASET YAPIYORUM; TECAVÜZE UĞRAMADAN, ÖZGÜRCE YAŞASINLAR, BİREY OLSUNLAR DİYE”

İYİ Partili Cesur, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın, 6 yaşındaki bir kız çocuğunun “imam nikahı ile evlendirilmesi” olayı üzerine “Siyasete malzeme yapmayın” sözlerine, “Ben sırf bu yüzden siyaset yapıyorum sayın Bakan. Benim siyasete girme nedenim, Türkiye Cumhuriyeti’nin kızları, kadınları cumhuriyetin kendilerine verdiği olanakları eşit olarak kullanabilsinler diye. Her köyden çıksınlar; her yerde eşit imkanlar bulsunlar, tecavüze uğramadan, özgürce yaşasınlar, birey olsunlar diye. Benim siyaset yapma nedenim bu sayın Bakan. Hangi makam ve hangi koltuk bir insana bunları söyletebilir, neden söyleyebilir bir kadın bunları, ben tahayyül edemiyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş