DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN %
Ankara
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

95 okunma

Erdoğan Toprak: “Cumhur İttifakı’nın Yönetimine Son Verilmesi Gerektiğini, Yüzde 60’a Yakın Kesim Dile Getiriyor.

ABONE OL
18 Aralık 2022 14:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, ” Türkiye’de yapılan her ankete baktığımızda ‘Cumhur İttifakı’nın yönetimine son verilmesi gerektiğini yüzde 60’a yakın kesim dile getiriyor. Bu ülkede bu iktidarın mutlaka sandıkta gitmesi gerektiği söyleniyor. Onun için ittifakları da aşan bir noktaya geldiğine dikkat çekiyorum. İttifakların boyutunu da aştı. Bu olay çok büyük bir olay, onun için yapılacak şey bellidir” dedi.

CHP Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Toprak’ın açıklaması şöyle:

“Gelinen bu noktadan büyük üzüntü duyuyoruz. Genel başkanımızın da bu karardan dolayı üzüntülü olduğunu görüyoruz. Ortada bir hukuksuzluk ve hukuksuzluğu da yaratan bir sistem var. Adalet Yürüyüşünün beşinci yılında ne kadar haklı olduğumuz, yapılan yürüyüşün ne kadar haklı olduğu görülüyor. İttifakları da aşan olağanüstü bir dönemden geçtiğimizi de herkesin bilmesi lazım.

Türkiye’de insanlar geçinemiyor, evlerine ekmek götüremiyor. İnsanlarımız konuşmaktan, derdini anlatmaktan çekiniyor. Çünkü ülkede demokrasi ortadan kaldırıldı ve bizi de aşan bir dalga bu sorunun çözülmesini açık bir şekilde istiyor. İttifak sorumluluğunu aşan, ülkenin ve demokrasinin geleceğini tartıştığımız bir döneme giriyoruz.

Düşünün ki 16 milyon kişinin yaşadığı şehrin seçtiği belediye başkanını bir anda parti devleti marifetiyle yasaklı hale getirmeye çalışıyorlar. Bu iktidarı sandıkta sonlandırmamız lazım çünkü kamuoyunun böyle bir beklentisi var.

Türkiye’de yapılan her ankete baktığımızda ‘Cumhur İttifakı’nın yönetimine son verilmesi gerektiğini yüzde 60’a yakın kesim dile getiriyor. Bu ülkede bu iktidarın mutlaka sandıkta gitmesi gerektiği söyleniyor. Onun için ittifakları da aşan bir noktaya geldiğine dikkat çekiyorum. İttifakların boyutunu da aştı. Bu olay çok büyük bir olay, onun için yapılacak şey bellidir.

“İTTİFAKIMIZ TÜRKİYE’YE UMUT VERİYOR”

İttifakımıza büyük bir değer veriyorum. İttifakımızın güçlü ve sağlıklı olması lazım. Güçlendirilmesi için de parti olarak biz de elimizden geleni yaptık ve yapacağız. İttifakımız Türkiye’ye umut veriyor. Umudu korumak adına da her şeyi masada konuşmamız gerekiyor. Kamuoyunda değil, kendi içerisinde, masa içerisinde samimi bir şekilde konuşarak yoluna devam etmesi lazım. Çünkü kamuoyu önünde tartışırsak inandırıcılığımız gider. Ne konuşulacaksa ne düşünülüyorsa her şeyden önce masaya gelmeli. Her şey masada konuşulmalı, topluma güven verilmeli. Bugüne kadar da bunu başarıyla getirdik, bundan sonra da yapacağımıza inanıyorum. Bizden toplumun beklentisi büyük ve bu sisteme itiraz eden herkesin yarattığı bir dalga var.

“ANKETLERE BAKTIĞIMDA ORAN YÜZDE 60 DOLAYINDA GÖZÜKÜYOR. SEÇİMLERLE İLGİLİ BİR KAYGI DUYMUYORUM”

Toplumun kaygıları çok fazla ve bu iktidarın gitmesini istiyor. Bu nedenle seçim iki kutuplu bir zemine oturacak. Demokrasiden, hukuktan, hakça paylaşımdan yana olanlar ve tek adamdan, bir avuç rantiyeden yana olanların seçimi olacak. Bugüne kadar bizim partimize oy vermemiş kişiler tercihlerini bu şekilde yapacaklar. İttifakları aşan bir durum olduğunu burada da görmüş oluyoruz.

‘Millet ittifakı’ olarak çözüm önerilerimizi ortaya uzlaşıyla koyarsak seçimlerle ilgili bir kaygı duymuyorum. Çünkü birçok seçimde ve 2017 anayasa referandumunda gördük. Bugün o yıldan bu yana şartlar daha da ağırlaştı, 2019 seçimlerinde milletimiz 11 büyükşehir belediyesini bize emanet etti. Belediye başkanlarımız başarıyla hizmet ediyorlar.

İktidarın en büyük propagandası, ‘Yardımlar kesilecek’ şeklindeydi, ama artarak devam ediyor. Halkımız memnun ve bu gelişmeler sonucunda ülkedeki yönetimin de değiştirecek niyeti görüyorum. Tıpkı, İstanbul’u, Ankara’yı, Mersin’i Antalya’yı, Adana’yı kazandığımız gibi bu seçimleri de kazanacağız. Tüm anketlere baktığımda bu oran yüzde 60 dolayında gözüküyor. Yani İttifakları da aşan biçimde ittifakımızın etrafında kenetlenme olur.

Bugün de bununla aynı bir hava var, görmek ve hissetmek gerekiyor. Bu talebi bize iletenlere karşı büyük bir görevimiz var. Bu görev hem CHP’nin hem ittifakımızın hem de tüm muhalefetin. İttifakları aşan dalga derken bunu kastediyorum. Toplum hedefimiz etrafında kenetlenmiş durumda ve bizden de bunu bekliyorlar. Bu hedef de önce bu iktidardan ardından da bu sistemden sandık yolu ile kurtulmak.

“BAŞKA PARTİLERİN ADAYLARIYLA İLGİLİ İÇ İŞLERİNE KARIŞAMAYIZ, ÖNERİLERİNE SAYGI DUYARIZ”

Hepimiz hedefimize uygun hareket edeceğiz. Parti olarak biz de buna uygun hareket etmek için çabalıyoruz. Adaylık da bunlardan biri. Cumhuriyet Halk Partisi kendi üyesi olan kişilerle ilgili, masaya önereceği adayı kendisi belirler. Siyasi etik açısından uygun olan budur. Her parti kendi adayını belirleyecek mekanizmaları çalıştırır. Başka partilerin adaylarıyla ilgili iç işlerine karışamayız, önerilerine saygı duyarız. Tıpkı bizim de saygı beklediğimiz gibi.

Biz de partimizin yetkili organları ile karar vereceğiz. Elbette her partinin önereceği bir aday olabilir ki buna da biz asla müdahale etmeyiz. Zira bu o partinin iç meselesidir, partilerin iç meselesine karışmayız, saygı duyarız.

“BENİM GÖNLÜMDEN GEÇEN ADAY GENEL BAŞKANIMIZ KEMAL KILIÇDAROĞLU’DUR

Benim gönlümden geçen aday genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Zira devleti tanıyan, uzlaşmacı, koltuk hırsı olmayan bir isim olduğunu hepimiz biliyoruz. Yerel seçimlerin, ittifakın ve masanın mimarıdır. Masadan genel başkanımızın adının çıkmasını da isteriz, ama en nihayetinde karar verici irade altı liderdir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş