DOLAR 31,1228 0.26%
EURO 33,7861 0.46%
ALTIN 2.030,58-0,08
BITCOIN %
Ankara
11°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

82 okunma

(SAKARYA – ÖZEL)Şap alarmı hayvan pazarlarını kapattırdı: Yasağa uymayanlara 46 bin lira ceza kesilecek

ABONE OL
11 Mart 2023 01:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

(SAKARYA – ÖZEL)Şap alarmı hayvan pazarlarını kapattırdı: Yasağa uymayanlara 46 bin lira ceza kesilecek

“Sakarya’da bu virüs yok ve insan sağlığını etkilemiyor”

SAKARYA – Birçok ilde görülen SAT-2 tipi şap virüsü sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı karar neticesinde Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da hayvan pazarları kapatılırken, şehirlerarası hayvan nakli yasaklandı. Bu yasağa uyulmaması halinde 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacak. Sakarya Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Taşdemir, “Sakarya’da bu virüs yok ve insan sağlığını etkilemiyor” dedi.

Türkiye’de birkaç ilde yaklaşık 2 aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü sebebiyle harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı karar ile ikinci bir emre kadar hayvan pazarları kapatılırken, şehirlerarası nakilde yasaklandı. Bu çerçevede, Sakarya’da da kapatılan pazarlardaki hayvanlar tahliye edildi. Konuya ilişkin Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Sakarya Veteriner Hekimler Odası koordineli olarak çalışma başlattı. Hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tedbirlerine uymayanlara 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacak.

“İkinci bir emre kadar yasak olması mağduriyet oluşturacak”

Alınan karar ile birlikte sevkiyatların durdurulduğunu söyleyen Sakarya Besicisiler ve Tavukçular Esnaf Odası Başkanı Halit Karaduman, “SAT-2 denilen şap virüsü çok şükür Sakarya’da yok ama görünün iller olduğu ve hızlı bir şekilde yayıldığı için buna önlem olarak Bakanlığın aldığı kararla hayvan pazarları kapatıldı ve hayvan sevkiyatları durduruldu. Çiftçi, üretici üyelerimiz ciddi manada etkilenecekler bu olaydan ama biz buna önlem alınması, dezenfekte yapılması bir yandan da iyi oldu. Pazarların kapanması hastalığın ilerlemesini önler. Üretici arkadaşlarımız her hafta pazara çıkardıkları hayvanları satarak borçlarını ödüyor, yemini ve samanını alıyor. İkinci bir emre kadar yasak olması mağduriyet oluşturacak ama yapacak bir şey yok, bu tedbirlerin alınması gayet sağlıklı oldu” dedi.

“Sakarya’da bu virüs yok ve insan sağlığını etkilemiyor”

Sakarya Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Taşdemir ise “Sakarya’da bu virüs yok ve insan sağlığını etkilemiyor. Hastalık ekonomiyi etkileyebilir. Hastalanan hayvanlarda süt verimsizliği, erken doğum gibi ekonomik sıkıntılar oluşabilir. Bu hastalık genç hayvanlarda da kalp krizine yol açabilir ve nadirde olsa ölüme sebebiyet veriyor. Ölümcül bir hastalık olarak tanımlanmaz fakat verdiği rahatsızlıklardan dolayı ekonomik bir duruma sebep olur. Hayvanlarında hastalığı gören kişi ve kişiler mutlaka yetkililere haber vermesi gerekiyor. Hastalıkta ayakta, memede, tüysüz bölgelerde, ağızda sıvı toplaması, dilde soyulma ve yüksek ateş görülür. Tedavisi içinde bunları yok etmeye yönelik antibiyotik ve rahatsızlık giderici ilaçlar kullanılır. Hayvanların hastalık yayabileceği içinde karantina süresi başlar. Bu virüs Sakarya’da yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Tedbir amaçlı hayvan sevkiyatı durduruldu. Hastalığın başladığı günden bu yana aşılama çalışmaları ise Bakanlık tarafından başlatıldı. Hayvandan insana bulaşmaz ama insan taşıyıcı olur ve kendi ahırına veya başka bir ahıra taşıyarak sağlıklı hayvanlara bulaştırabilir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş